Статии

Как диетата BARF променя кръвните резултати?

BARF (Biologically Appropriate Raw Food) е метод на хранене, който включва сурово, мускулно месо, ядливи, кости, органи, плодове, зеленчуци и масла. Концепцията за хранене на кучета със сурова храна съществува отдавна, но терминът „BARF“ е създаден от австралийския ветеринарен лекар Йън Билингхърст през 90-те години на миналия век. Той популяризира идеята, че кучетата трябва да консумират храната, която биха открили в естествената си среда, подходяща за биологичния им вид. BARF диетата има множество потенциални ползи за домашните любимци, като подобрено храносмилане, по – здрава кожа и козина, повишени енергийни нива, по – добра дентална хигиена и др.


За разлика от диетата BARF, сухата храна за кучета се появява в края на XIX в. През 1860 г. американският предприемач Джеймс Спрат създава първите гранули, предлагани в търговската мрежа. Заради тяхното удобство, цена и разнообразие те се популяризират и се превръщат в комерсиална храна. 


Към днешна дата повечето хора, които не се замислят, избират гранулите за техния домашен любимец, защото те са лесен, удобен и достъпен вариант. Но всъщност този избор може да причини огромни вреди в дългосрочен план. Въпреки ползите и предимствата на естествената диета BARF, този метод все още не е толкова комерсиален и остава на заден план. Липсата на информация води до предрасъдъци дори и при повечето ветеринари. Те не препоръчват суровоядството, тъй като нямат необходимите знания и компетенции в областта. Това е съвсем нормално, повечето ветеринари не са диетолози и това не е тяхната експертиза. Ние не се консултираме с нашия офталмолог относно  хранителния ни режим, а защо го правим за нашите домашни любимци?


Една от основните причини, която притеснява голяма част от хората са повишените показатели в кръвната картина при кучета, хранени със сурово. Резултатите от кръвните изследвания при суровоядството, често са различни и това е нещо, за което трябва да сте подготвени и ти и твоят ветеринарен лекар. По – високите стойности не са притеснителни, а съвсем логични и обясними.


В тази връзка ще разгледаме едно проучване на д-р Жан Додс. Тя сравнява стойностите на кръвните показатели на 256 здрави, възрастни кучета с различна възраст и порода в продължение на 9 месеца. Кучетата са разделени на две части: едната група е хранена с гранули, а другата – със сурова храна в продължение на девет месеца. Не е установена значителна разлика между резултатите в двете групи, с изключение на: хематокрит (PCV), азот на урея в кръвта(BUN) и креатинин. Тези параметри са в нормален диапазон, но имат по – високи стойности при суровоядците.

Хематокрит (PCV)


Хематокритът измерва процентното съдържание на червени кръвни клетки. По – ниските стойности на хематокрита (анемия) могат да бъдат причинени от неправилно хранене, паразити или хронични заболявания. Повишените стойности (дехидратация) са по-притеснителни за кучетата, хранени със суха храна, поради липсата на влага. Кучетата, хранени със сурово получават повече лесно усвоими животински протеини, достатъчно желязо и витамин В от протеиновата диета. Това е причината повишените стойности на PCV да не са изненадващи.

Aзот на урея в кръвта (BUN)


BUN е отпадъчен продукт, получен от разграждането на протеините. Той се произвежда в черния дроб и се филтрира от кръвта чрез бъбреците. Ниските му нива най-често се дължат на диета с ниско съдържание на белтъчини, чернодробно заболяване или употреба на стероиди. Повишените му стойности могат да бъдат причинени от нарушено усвояване на белтъчините или нарушена функция на бъбреците. Кучетата, хранени със сурово разполагат с пълен набор от лесно смилаеми аминокиселини на животинска основа, така че по – високата стойност на BUN е съвсем логична.

Креатин


Креатининът е продукт от разграждането на мускулите и също се филтрира от кръвта чрез бъбреците. Той се повишава при бъбречна дисфункция, дехидратация, кървене от стомашно-чревния тракт и поради диетични фактори. Нормалните здрави бъбреци произвеждат постоянно количество креатинин с течение на времето.

Заключение


Пълната кръвна картина и анализ са важни за кучетата, независимо каква е тяхната диета. Те предоставят ценна информация за цялостното им здравословно състояние и помагат да се открият скрити заболявания или промени организма. Както вече се убедихме, по-високите стойности в групата на суровоядците не са изненадващи, като се има предвид, че те са свързани с метаболизма на протеините. За да бъдат точни и обективни резултатите от кръвните изследвания, е необходимо да се разработят нормални референтни стойности специално за кучета, хранени със сурова храна.

Методът BARF може да осигури балансирана, сурова диета, с високо съдържание на качествени протеини, полезни мазнини, минимално количество въглехидрати, естествени ензими, фибри, антиоксиданти, витамини и минерали. А пълноценната храна е ключът към цялостното благополучие, здраве и пълноценен живот на твоят домашен любимец. 

Ако искаш да разбереш повече за ползите от метода на хранене БАРФ, прочети повече тук.