Ако ти си стопанин на куче, който е загрижен за неговото физическо, но и психическо здраве, трябва да знаеш, че има пряка, доказана връзка между поведението и консумираната храна!
Преди да даваш стотици левове за обучение и да се ядосваш, че кучето ти е хиперактивно, превъзбудено, не те разбира, унищожава дома ти, обърни внимание на правилната диета. Тя може да улесни изключително много възпитанието на повечето кучета!
Моето име е Кирил Тодоров и от 2016г. се занимавам с обучение на кучета! През последните 7 години имам привилегията да наблюдавам пряко как храната влияе на поведението. Лично се уверих, че суровата диета е най-добрата за тяхното физическо и психичеко здраве!
Затова през 2020г. поканих моя добър приятел Борислав Пенев да създадем българска марка сурови храни с името Divus! Заедно с екип от ветеринари и диетолози разработихме пълноценни и балансирани менюта по метода BARF.
Отделихме над 100+ часа, за да съберем и синтезираме наличната информация за влиянието на храната върху поведението на кучетата. Приятно четене!
Връзката между консумираната храна и поведението при хората е известна отдавна. Такъв паралел може да се направи и при кучетата. Известно е, че диетите с високо съдържание на захари и въглехидрати влияят отрицателно върху поведението на децата – превъзбужда ги, води до хиперактивност и до липса на концентрация.
Anderson and Mariner (1971), от университета в Дърбан-Уествил, Южна Африка, изследват 100 кучета с проблемно поведение, от които 86% са хранени гранули. Тяхната диета е променена с прясно месо (говеждо, пилешко, дреболии), варени зеленчуци и сурови кости. 98% от тези клиенти съобщават за драстично подобрение в поведението. Авторите стигат до заключението, че подходящата диета (в съчетание с подходящи физически упражнения, в случай на хиперактивност) е „недвусмислено терапевтична при лечението на широк спектър от поведенчески проблеми“.
Съдържанието на храните за домашни любимци се регулира от АFFCO, това е федерация, подчиниена на мултимилиардните производители на захарни изделия за хора. Можеш да сетиш и сам за кого говорим. Посоченият там хранителен профил гарантира минимално ниво на хранителни вещества за период от шест месеца за нормално поведение на кучето. Важно е обаче да се разбере, че това е напълно недостатъчно. Например, споменатите на етикета 18% протеини са минималното изискване, а не оптималното количество за диетата на кучето. Тази разлика определя до колко е пълноценна диетата на кучето.
Гранулираната храна е измислена преди 100 години в САЩ. Тя е създадена с цел удобство на стопаните, ниски производствени разходи и огромни печалби. Тъй като повечето сухи храни са силно преработени и не се вижда истинският им състав, в тях се влагат евтини въглехидрати и отпадъчни суровини като копита, рога и т.н.
Какво са консумирали кучетата преди това?
Преди гранулите, кучетата са се хранили с богата на протеини храна( около 80%), която са набавяли от малки животни като зайци. За разлика от тях съвременните търговски сухи храни осигуряват значително по-ниско съдържание на протеини, което води до огромна разлика между еволюционната диета и настоящите минимални изисквания за протеини, определени от AFFCO.
Значение на аминокиселините в протеините
Протеинът се състои от незаменими аминокиселини, жизненоважни за здравето на кучето. Това са аминокиселините(метионин и триптофан), които играят ключова роля. Те не се произвеждат от организма и затова е задължително да се набавят чрез храна.
Важно е да разглеждаме не само общото съдържание на протеин, а и набавянето на незаменими аминокиселини!
Критичната роля на метионина: Метионинът, жизненоважна аминокиселина, играе ключова роля в регулирането на хормоните, поддържането на клетъчните мембрани и невропротективните свойства. Той е ефективен при лечението на тревожност и депресия при хора. Метионинът се набавя от животински продукти.
Чувствителността на метионина към термичната преработката представлява предизвикателство за производителите на сухи храни за домашни любимци, което води до потенциални дефицити и рискове за здравето. Добавеното брашно от смлени кости и месо в търговските храни не може да осигури необходимото количество метионин.
Източници на метионин: пилешко, пуешко, говеждо и агнешко месо.
Физически симптоми за липси на метионин: слаба мускулатура, бавен метаболизъм, лошо състояние на кожата и козината.
L-карнитин и неговото значение
L-карнитинът пренася дълговерижните мастни киселини до митохондриите и подпомага превръщането им в енергия. Проучванията показват положителното му въздействие върху производството на енергия, подобряването на настроението и намаляването на депресията.
Източници на L-карнитин: говеждо, агнешко, също така рибата и птичето месо.
Физически симптоми за липси на L-карнитин: наднормено тегло.
Роля на Цинк и Желязо
Често срещан проблем при кучетата, хранени с гранули е недостигът на усвояеми минерали от натурален произход.
Цинкът е важен за нормалната неврологична функция и може да повлияе на поведението и когнитивните функции. Той участва в регулирането на невротрансмитерите и може да влияе на настроението и психичното здраве. Недостигът на цинк е свързан с увеличен стрес и превъзбуда.
Желязото е критично за когнитивните функции и развитието на мозъка. То е важно за синтеза на невротрансмитери като серотонин и допамин, които играят ключова роля в регулирането на настроението. Недостигът на желязо може да доведе до нарушения в настроението и депресия.
Източници на цинк и желязо: сурово телешко месо, морски риби, черен дроб (говежди и пилешки).
Физически симптомите при недостиг на цинк и желязо: лошо състояние на кожата и козината.
Витамин В комплекс
Витамин В6 е необходим за производството на серотонин (известен вече релаксиращ невротрансмитер) и мелатонин (релаксиращ хормон). За ефективното усвояване на В6 са необходими и други витамини от група В. Витамин В комплекс е много важен за спокойния ум.
Екструдирането (оформянето на гранулата под температурен режим) унищожава чувствителните на топлина витамини от В комплекс.
Hoffmann LaRoche (1995 г.) изследва суха храна, съхранявана шест месеца. Резултатите показват, че витамин В1 намалява с повече от 57%, витамин В2 намалява с 32%, витамин В12 намалява с 34%. При консервираните храни за кучета загубата на витамин В6 е 89 %. Mooney (2010 г.) отбеляза сериозни загуби на витамин В само 6 седмици след датата на производство.
Източници на витамин В комплекс: пилешко, пуешко, телешко, свинско месо.
Източници на витамин В12: месо, риба, млечни продукти и яйца.
Пресни мазнини срещу преработени мазнини
Качеството на мазнините в храната влияе пряко върху поведението на нашите домашни любимци. Хранителната стойност на пресните мазнини от естествени източници (шпроти или сардини) е много по – висока, в сравнение с тази от търговски гранули. Непреработените мазнини от натурални източници подобряват значително цялостното благосъстояние и поведение на кучетата.
Омега-3 и въздействието върху поведението
Противно на човешките принципи на хранене, кучетата проявяват уникални реакции към съотношението на омега-3 и омега-6 мастни киселини. Високото съдържание на омега-6, преобладаващо в храните на растителна основа, създава небалансирано съотношение между тях. Този дисбаланс е свързан с промени в поведението и проява на агресия.
Омега-3, по-специално EPA и DHA, са от съществено значение за нормалното развитие на мозъка. При изследване на плъхове с недостиг на омега-3 се забелязва проявява агресия, стресово поведение и намалена способност за учене. Дефицитът на омега-3 мастни киселини води до същото поведение и при кучетата.
Проучване на 18 агресивни немски овчарки показва по-ниска концентрация на омега-3 и по- висока концентрация на омега-6 (от растителни съставки), което води до по-високо съотношение между мастните киселини. Въпреки това hadley et al. (2017) установяват, че една от всеки четири „пълноценни“ сухи храни съдържа нула процента EPA и DHA. С цел подобряване способността за учене на кучетата се налага да се добавя рибено масло, съдържащо високи нива на DHA, към гранулираната храна, която консумират.
Източници на омега-3: сьомга, скумрия, сардини, аншоа, херинга, миди, стриди и калмари.
Разгледай нашите рибни предложения и открий здравословни и вкусни варианти, които гарантират бляскава козина и подхранена кожа за твоя домашен любимец:
Дехидратиран черноморски сафрид
Биоактивни съединения в хемоглобина
При изследването на биоактивните съединения хемоглобинът се откроява с потенциален терапевтичен елемент. Хемоглобинът съдържа биологично активни пептиди, включително ендорфини и шафраннорфин.
Традиционно хемоглобинът се асоциира с транспорта на кислород и въглероден диоксид в кръвта. Изследванията в областта на пептидомиката (изучаването на пептидите в организма) разкриват, че много белтъци, включително хемоглобинът, могат да се разградят до биологично активни пептиди с различни функции. Ендорфините са група пептиди, известни като „хормони на щастието“, които се произвеждат в мозъка и нервната система и функционират като невротрансмитери. Те играят роля в намаляването на болката и предизвикването на чувства на блаженство или еуфория.
Проучвания върху месоядни животни в зоологически градини показват, че консумацията на кръв, богата на хемоглобин, може да има положителен ефект върху тяхното поведение.
Algya et al. (2018) избират четири вида хранителни режими за кучета – гранула, два вида готвени храни и сурова храна за кучета, и ги сравняват по отношение на усвояемост на макронутриентите, серумната химия, уринарните и фекалните характеристики, включително метаболити и микробиота. Резултати показват, че суровите диети са лесно смилаеми и много по-апетитни за кучетата. Суровият протеин се усвоява по-добре, когато не е термичнообработен. А при кучетата, хранени със сурова храна, се наблюдава намаляване на триглицеридите в кръвта (мазнините в кръвта) и отличен химичен състав.
Финални изводи
Наред с видимата връзка между сурoвата диета и здравето на кучето, вече има и доказателства за невидимата връзка между храната и настроението на кучето. Липсата на натурални витамини и минерали в повечето сухи храни са причини за депресия, агресия, хиперактивност, способност за учене.
Ако искаш кучето ти да е физически и психически здраво може да добавяш сурови продукти към неговата диета.
А за оптимални резултати премини изцяло към Divus.
.
.
Разгледай нашите предложения за преход към BARF на специална цена :
.
Combo преход – BARF Пиле + „Добро храносмилане“ + Licking Mat Divus
Combo преход – BARF Телешко с чиа + „Добро храносмилане“ + Licking Mat Divus
Препратки
1. Algya, K.M., Cross, T.L., Leuck, K.N.et al. (2018). Видима смилаемост на макронутриентите в общия тракт, серумна химия, изследване на урината и фекални характеристики,метаболити и микробиота на възрастни кучета, хранени с екструдирани, леко сготвени и сурови диети. Journal of Animal Science.
1. Hoffmann LaRoche, F.T. (1995). Документ, представен в Центъра за наука и технологии, Hill’s Pet Nu- trition, Inc, Topeka, KS, на тема „Витаминна стабилност в консервирани и екструдирани храни за домашни любимци“. Цитирано в Hand et al. 2010, глава 8.
1. Mooney, A. (2010 г.). Стабилност на основните хранителни вещества при производството и съхранението на храни за домашни любимци. Магистърска теза. Канзаски държавен университет.
1. Bosch, G., Hagen-Plantinga, E.A. и Hendriks, W.H. (2015). Профили на хранителните вещества в храната на дивите вълци: прозрения за оптимално хранене на кучетата? British Journal of Nutrition.
1. Re, S., Zanoletti, M. и Emanuele, E., 2008. Агресивните кучета се характеризират с нисък статус на омега-3 полиненаситени мастни киселини. Veterinary research communications.
1. Hadley, K.B., Bauer, J. и Milgram, N.W. (2017). Богатото на масла водорасло Schizochytrium sp. като хранителен източник на докозахексаенова киселина подобрява обучението за разпознаване на форми, свързани със зрителната обработка, при кучешки модел на стареене. Простагландини, Левкотриени и есенциални мастни киселини.
1. Zicker, S.C., Jewell, D.E., Yamka, r.M. и др. (2012). Оценка на когнитивното обучение, паметта, психомоторните, имунологичните и ретиналните функции при здрави кученца, хранени с храни, обогатени с рибено масло, богато на докозахексаенова киселина, от 8 до 52 седмична възраст. Списание на Американската ветеринарномедицинска асоциация, 241(5), стр.583-594. Nyberg, F., Sanderson, K. и glamsta, e.l. (1997). Хеморфините: Новият клас опиоидни пептиди, получени от кръвния протеин хемоглобин. Биополимери, 43, 147-156
34. Saiga, A., Tanabe, S. и Nishimura, T. (2003). Антиоксидантна активност на пептиди, получени от свински миофибриларни протеини чрез протеазна обработка. Journal of Agricultural and Food Химия.
1. Nyberg, F., Sanderson, K. и glamsta, e.l. (1997). Хеморфините: Новият клас опиоидни пептиди, получени от кръвния протеин хемоглобин. Биополимери.
1. Anderson, G. и Mariner, S. (1971). Влияние на храната и ограниченото движение върху поведенческите проблеми при кучетата. Академия за кучета, Квазулу натал, Южна Африка; Катедра по зоология на университета в Дърбан – Уествил, Южна Африка.