Тайната за здраво и щастливо куче, която не си подозирал
Забелязвал ли си как кучето ти става по-малко енергично, губи интерес към храната си или избягва дългите разходки? Понякога тези промени се приемат като част от процеса на стареене, но истината е, че много от тях могат да бъдат предотвратени. Това, което често липсва в ежедневното хранене на кучетата, може да бъде решението за по-здрави стави, повече енергия и подобрен апетит.
В тази статия ще разкрием как с проста промяна в менюто можеш да осигуриш на твоя домашен любимец дълголетие и по-пълноценен живот – без сложни процедури или скъпи добавки.
Липса на апетит – не пренебрегвай този сигнал
Липсата на апетит при кучетата е често срещан проблем, който може да бъде предизвикан от различни фактори, включително здравословни състояния, стрес или неподходяща храна. Въпреки че точни статистически данни за процента на кучетата, отказващи да ядат голяма част от гранулираната храна, са ограничени, практиката показва, че много собственици се сблъскват с този проблем.
Липсата на апетит може да доведе до загуба на тегло, понижен енергиен баланс и отслабена имунна система, което прави кучето по-податливо на заболявания. Продължителният недостиг на храна може да доведе до изтощение, загуба на мускулна маса и забавено възстановяване след заболяване или нараняване.
Проучване на Университета в Тенеси (2020 г.) показва, че добавянето на естествени месни аромати към храната повишава консумацията на голяма част от гранулите при 70% от кучетата с намален апетит. Това подчертава колко важен е ароматът за стимулиране на апетита.
Добавянето на органичен костен бульон към храната ще я направи по-привлекателна и ще повиши значително апетита на твоето куче. Дори най-капризните домашни любимци проявят интерес към ежедневното меню, когато то е овкусено.а за дъвчене, те ще намерят начин да се забавляват – често за сметка на твоите мебели.
Балансираното здраве започва отвътре
Липсата на апетит при кучетата често е ранен сигнал за по-дълбоки здравословни проблеми, като синдрома на пропускливите черва. Когато чревната бариера е увредена, храносмилането се затруднява и организмът не усвоява правилно хранителните вещества. Това може да доведе до дискомфорт, болка и възпаления, които допълнително намаляват желанието на кучето да се храни. В резултат се създава порочен кръг – липсата на апетит влошава състоянието на червата, а проблемите с червата задълбочават нежеланието за хранене.
Синдромът на пропускливите черва при кучетата е състояние, при което чревната бариера се уврежда и позволява на токсини, микроби и недобре разградени хранителни вещества да проникнат в кръвообращението. Това може да доведе до различни здравословни проблеми, включително хронични възпаления, хранителни алергии и автоимунни заболявания.
Според VCA Animal Hospitals, синдромът на пропускливите черва може да бъде предизвикан от множество фактори, като бактериален дисбаланс в червата, хранителни алергии и хронично недохранване. Дълготрайното хранене с ултрапреработени сухи храни е един от водещите фактори, които допринасят за развитието на този проблем.
Проучванията на Хелзинкския университет също показват, че неправилното хранене в ранна възраст увеличава риска от развитие на чревни заболявания в по-късен етап от живота на кучето.
Д-р Робърт Дж. Силвър, ветеринарен лекар с дългогодишен опит, подчертава важността на ранната диагностика и правилното лечение на синдрома на пропускливите черва. Според него, навременната промяна в диетата и включването на добавки, като колаген и костен бульон, могат значително да подобрят състоянието на кучето.сто удоволствие – то е ежедневна необходимост за всяко куче.
Но ползите от костния бульон не спират дотук.
Освен че подпомага здравето на червата, бульонът играе ключова роля и за поддържането на хидратацията – фактор, който често се пренебрегва, но е от съществено значение за общото здравословно състояние на кучето.
Знаеш ли, че дехидратацията е един от най-често срещаните проблеми при домашните любимц? Според проучване, публикувано от Banfield Pet Hospital (2022 г.), близо 1 от 4 кучета показва признаци на хронична дехидратация, което може да доведе до сериозни здравословни проблеми като нарушена бъбречна функция, храносмилателни разстройства и намалена енергия.
Кучетата, които се хранят предимно със суха храна, са особено изложени на риск, тъй като гранулите съдържат едва 6-10% влага, докато естествената диета на дивите кучета включва храни с много по-високо водно съдържание.
Как костният бульон помага за хидратацията?
Органичният костен бульон е отличен начин да поддържаш кучето си добре хидратирано, особено ако то не обича да пие вода редовно. С високо съдържание на течности и електролити, бульонът:
- Стимулира жаждата – кучетата са по-склонни да пият вода, когато тя е овкусена с нещо ароматно и вкусно като бульон.
- Предпазва от дехидратация – добавянето на костен бульон към храната или като самостоятелна напитка осигурява допълнителен прием на течности.
- Възстановява баланса на електролитите – богатото съдържание на минерали като калций, магнезий и фосфор в костния бульон подпомага функциите на органите и предотвратява изтощението.
Проучване на Университета в Калифорния (2021 г.) установява, че кучетата, които редовно приемат костен бульон, показват 30% по-добра хидратация в сравнение с тези, които се хранят само със суха храна. Това води до подобрена бъбречна функция и по-добра еластичност на кожата – един от основните показатели за добрата хидратация при кучетата.
Добавянето на костен бульон към ежедневното меню на твоето куче е прост, но ефективен начин да осигуриш здравословна хидратация и да предотвратиш потенциални здравословни проблеми, свързани с недостиг на течности.
Колагенът – незаменим за ставите и подвижността
Точно както дехидратацията може отвори вратата за редица здравословни усложнения, така и липсата на колаген може да отслаби ставите.
Знаеш ли, че над 80% от кучетата страдат от ставни заболявания след седмата си година? Но този проблем не засяга само възрастните кучета – 30% от всички домашни любимци под 5 години също показват признаци на ставни проблеми.
Колагенът играе ключова роля в поддържането на здравето на ставите и хрущялите. След петата година производството на колаген при кучетата започва да намалява, а до седмата година този спад става значителен. Това може да доведе до загуба на еластичност в ставите, болка при движение и дори артрит.
Според проучване, публикувано в Journal of Veterinary Science (2021 г.), редовният прием на колаген води до значително намаляване на симптомите на ставни заболявания при 60% от кучетата в рамките на 12 седмици. Той помага за регенерация на хрущялите и облекчава възпаленията в ставите.
Домашните ни любимци се нуждаят от приблизително 15-30 мг колаген на килограм телесно тегло дневно, а при по-големи кучета дозата може да достигне до 50 мг. Ако това количество не се набавя чрез храната, е необходимо да се добавят допълнителни източници като костен бульон, за да се предотвратят ставни проблеми и да се подобри подвижността.
Divus Костен Бульон – Естествена Грижа за Здравето на Твоето Куче
Искаш ли твоето куче да бъде здраво и енергично, с блестяща козина? Нашите органични костни бульони – телешки, пилешки и пуешки – са точно това, от което се нуждае твоят любимец. Бульоните са богати на колаген, глюкозамин и минерали, които подпомагат ставите, храносмилането и апетита, като същевременно хидратират и укрепват имунната система.
Здравето и щастието на твоето куче започват с правилния избор.